Kdo se skrývá za touto stránkou?

Ahoj, jsem Monika, těší mě – srdečně Vám třesu pravicí! Po tomto světě se toulám už 25 let. Zvířomil, vidlák, kytkožrout, perfekcionalista a tak trochu blázen – těmato slovama mě můžete popsat a netrefíte vedle. Vystudovala jsem obor Veterinářství na Tauferově střední odborné škole veterinární v Kroměříži, po maturitě jsem ve studiu pokračovala na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, kde jsem se věnovala oboru Ochrana zvířat a welfare. Jsem kreativní duše, milovník dobrýho jídla, tvrdý muziky, knih, filmů a jednorožců. Doma mi pobíhají dvě chlupatý psí radosti – australská ovčanda Kara (psychopes, buldozer) a malej směskopes Judy (zvaná tež Myš či Skřítka) a jedna dvounohá radost – syn Tobias (alias Borůvek, Lalůček). Často mě teda na focení můžete zahlídnout v doprovodu celý mý smečky.

Jak jsem se dostala k focení?

Můj příběh se začal psát vroce 2009, v prváku na střední, kdy jsem začala přemýšlet o pořízení nějakýho lepšího foťáku, abych měla nějaký hezký „fotky do šuplíku“. V tý době jsem si začala půjčovat kompakt a focení mě naprosto nadchlo, začala jsem díky němu svět kolem sebe vnímat úplně jinak. Po čase jsem se rozhodla, že by to chtělo něco vlastního, protože být závislá na možnosti půjčit si foťák je prostě naprd, žejo. V roce 2009 jsem si teda pořídila svoji první mašinku – Nikon D90. A začala jsem fotit. Vždy a všude. Úplně všechno. Kytky, zvířata, přírodu, brouky…. Pomalu jsem se dostávála až k focení lidí (to je tak, když se na vás sesypou kamarádky s tím, že když máte ten velkej foták, že byste je mohli nafotit, haha). Jelikož jsem měla jen obyčejnej seťák, začala jsem se pomalu rozhlížet po dalších přírůstcích do výbavy a postupně jsem svůj arzenál rozšiřovala. 

Dalším takovým mezníkem byl rok 2013, kdy jsem se focením začala nějak víc zabývat. Četla jsem různý články, návody, rady… Hledala inspiraci, zkoušela první fotoprojekty. Časem jsem si vybudovala portfolio a začala jsem se focení lidí věnovat víc.  Fotila jsem víc a víc, až jsem se dostala ke své první svatbě a už to jelo. Roky plynuly, přibývaly další svatby, víc focení, nový vybavení, nabírala jsem další a další zkušenosti… 

Jenže, kolem roku 2016/2017 jsem se nějak zasekla. Přišlo mi, že jsem dlouho neudělala žádný pokroky, focení mě přestalo bavit a celkově jsem z toho byla nějaká otrávená. Měla jsem v tý době plno školy a tři brigády a neměla na focení ani čas ani chuť. Cítila jsem, že to potřebuje razantní změnu a přemýšlela jsem dokonce i o tom, že s focením přestanu. Ale, protože jsem tvrdohlavá a jen tak se nevzdávám, nastal koncem roku 2017, zatím, nejvýznamnější mezník, jelikož jsem se rozhodla přejít na Canon. Pořídila jsem si Canon 5D Mark III a k tomu Sigmu ART 35mm, po který jsem už pár let pokukovala. Skončila jsem s brigádama a rozhodla se zkusit se uživit jen focením. A vyšlo to.

Teď už to bude nějakej ten rok, co jsem fulltime fotograf. Nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat. Abych pravdu řekla, nikdy by mě nenapadlo, že bych se mohla živit focením. I ve chvílích, kdy jsem aktivně fotila, jsem si říkala, že se tím plně živit asi nebudu, i když jsem chtěla. Měla jsem ale pořád tak nějak vnucený, že to není „plnohodnotná společensky uznávaná práce“. Ale víte co? Jsou to kraviny. Nakonec jsem se naštěstí rozhodla, že budu dělat to, co mě baví a na nějakej nastavenej model „ideálů“ v týhle společnosti se můžu vybodnout. Život je moc krátkej na to, abychom ho žili podle názorů ostatních :]

Absolvovaný kurzy a workshopy

KURZ ADOBE LIGHTROOM

Ondřej Uhlíř (www.ondra-uhlir.cz)

KURZ ZIMNÍ FOCENÍ KONÍ

Adéla Podzemská (www.adpdfotograf.wixsite.com)

KURZ PODZIMNÍ PSÍ PORTRÉTY

Ondřej Uhlíř (www.ondra-uhlir.cz)

Moje vybavení

error: Content is protected !!